Trochę o nazwiskach...

Na ziemiach polskich nazwiska zaczęły pojawiać się w XII - XIII wieku. Wcześniej do oznaczania osób wystarczyło tylko imię. Jednak w miarę wzrostu liczby ludności samo posiadanie imienia stało się niewystarczające. Pojawił się problem z rozróżnieniem danej osoby, szczególnie w najgęściej zaludnionych miastach. Wtedy w sposób naturalny wyłoniły się dodatkowe miana określające osobę: przezwiska, przydomki, a następnie nazwiska, które dziedziczymy do dzisiaj i świadczą o przynależności rodowej. Znaczenia polskich nazwisk można doszukiwać się w trzech głównych źródłach: imionach własnych, nazwach pospolitych i nazwach geograficznych.  W XVI wieku do wyrazów pospolitych i imion zaczęto dodawać końcówki -ski, -cki, tworząc formy odojcowskie. Końcówki te początkowo kojarzone były z herbowym pochodzeniem i posiadaniem. Jednak w XVIII i XIX wieku nastąpił prawdziwy "wysyp" nazwisk tego typu, dlatego dzisiaj nie można chlubić się szlacheckim pochodzeniem w oparciu o samo nazwisko :-)                                                                

Czy można zmienić nazwisko?                                                                                                   

Oczywiście, ale tylko w uzasadnionych przypadkach! Gdy jest ono ośmieszające, ma formę imienia, niepolskie brzmienie lub gdy zmieniamy stan cywilny. Organami właściwymi do podjęcia decyzji o zmianie nazwiska jest: kierownik urzędu stanu cywilnego, wojewoda, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odmiana nazwisk języku polskim przysparza nam wiele trudności. Przyczynami tych wątpliwości są różnorodne typy morfologiczne, które występują wśród nazwisk, indywidualne tradycje i zwyczaje rodzinne oraz włączenie do systemu deklinacyjnego polszczyzny nazwisk obcych. Ogólne zasady odmiany nazwisk polskich i obcych są następujące: jeśli dane nazwisko można przyporządkować do jakiegoś wzorca deklinacyjnego, to należy je odmienić.Tego samego zdania jest również prof. Jan Miodek - https://www.youtube.com/watch?v=MXNi-Tr5OyM

10 najpopularniejszych nazwisk w powiecie łukowskim:
1. Goławski - 1055
2. Krasuski - 990
3. Domański 727
4. Celiński - 713
5. Szczygielski - 683
6. Borkowski - 668
7. Rosa - 659
8. Izdebski - 628
9. Skwarek - 619
10. Michalak - 610


Popularne posty